DECISION: RED DAZE DEMOSUNU OYNADIK

Decision: Red Daze

Flyanvil tarafından geliştirilen ve Nordcurrent tarafından yayınlanan bağımsız açık dünya aksiyon oyunu Decision: Red Daze, Steam Next Fest etkinliğinde demosuyla yer aldı ve biz de oynama şansını yakaladık.

Bir bakterinin havaya karışması ile Dust Bowl adındaki bu çorak bölgede insanlar mutasyon geçiriyor ve zombileşiyor. Geriye kalan insanlar, askerler ve bilim adamları ise hayatta kalmak için bir arada kalmayı ve çalışmayı öğrenmek zorunda.

İzometrik kamera açısıyla güzel bir dünya sunan Decision: Red Daze içerik ve oynanış konusunda ise aksiyon ve kule defansı türlerini birleştirerek oynanışı zenginleştirmiş. Hem kağıt üstünde hem de oyun içerisinde gayet güzel işlese de bu sistem ne yazık ki aksiyon tarafında savaş mekanikleri yavan durumda. Kule defansı etiketinin hakkını vermek için kamplarınıza kuracağınız savunma yapıları için ise oyunun dünyasını bolca keşfetmeniz ve kaynak toplamanız gerekiyor.

Oyunun ilk tıkandığı nokta da burası. Hem yakın dövüş hem de ateşli silah kullanmak ne yazık ki keyif vermiyor. Özellikle ateşli silahlarda zombileri vurduğunuzu anlamanızı sağlayan tek şey onların can barındaki azalma. Kule savunma tarafına baktığımızda ise demoda sadece bir ağır makineli tüfek içeren siper ile başlayıp daha sonrasında bunu kuleye yükseltebiliyorsunuz. Kısıtlı bir sürüm olarak daha fazla içerik eklenecektir diye düşünüyorum.

Grafiksel olarak oyun göze hoş gelse de açıkçası boş bir dünyası var. Ses açısından da çevresel olarak yetersizliğin hakim olması atmosferi baltalıyor ne yazık ki. Arada yakınlarınızdaysa zombi hırlaması dışında atmosfere katkı sağlayacak fazla bir şey yok. Tabii bunlar tam sürüme kadar çözülemeyecek sorunlar değil.

Genel olarak baktığımızda türünü güzel temsil eden ve hoşça vakit geçirtebilecek bir bağımsız yapım var karşımızda. Savaş sistemi elden geçirilir ve zombi kıyameti atmosferini daha iyi yansıtmayı başarırsa başarılı olmaması için bir sebep yok.

STEAM SAYFASI

DECISION: RED DAZE SİSTEM GEREKSİNİMLERİ

Minimum:
İşletim Sistemi:Windows 7 ve üstü
İşlemci:1.8GHz Tek Çekirdek
Bellek:4 GB Ram
Ekran Kartı:NVIDIA® GeForce® GTX 750
ATI Radeon™ HD 7870
Depolama:2 GB Kullanılabilir alan

Written by
90'larda çocuk olmuş, oyun ve teknoloji sever ama fiyatlarından dolayı Küçük Emrah'ı idol kabul etmiş Karşıyaka'lı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend