YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN DOTA 2 [REHBER]

Kahramanlar ve temel özellikler

Dota 2 karakterleri üç temel özellik ile ayrılır. Bu temel özelliklerimiz sırasıyla çeviklik, kuvvet ve zekadır. Sırasıyla size bu özellikleri basitçe anlatayım.

Çeviklik

Çeviklik karakterleri, genel olarak yüksek saldırı hızı ve yüksek zırha sahiptirler bu da onları taşıyıcı rolüne daha yatkın kılar. Kazandıkları çeviklik puanı başına fazladan hasar, zırh ve saldırı hızı kazanırlar. Çoğu çeviklik karakteri onları savaş sırasında daha yakalanması zor kılan kaçma ve sıvışma yeteneklerine sahiptirler. Savaşlarda genellikle fiziksel hasarlarına güvenirler bu yüzden zırhı düşük olan zeka sınıfı karakterler genelde onlar için kolay avlardır.

Kuvvet

Kuvvet karakterleri, genellikle oyunun tank sınıfı olarak tercih edilirler. Buna rağmen taşıyıcı rolünde de kullanılan pek çok kuvvet karakteri bulunmaktadır. Kuvvet karakterlerimiz kazandıkları kuvvet puanı başına fazladan sağlık, can yenilenmesi ve temel hasar kazanırlar. Çoğu kuvvet karakteri onları daha dayanıklı kılan aktif veya pasif yeteneklere sahiptirler.Aynı zamanda sersemletme ve bağlama gibi yetenekleri de vardır. Çok canları olmasına rağmen genelde temel zırhları düşük olur. Bu sebepten fiziksel hasarlardan korunmanız için ekstra olarak kahramanınıza zırh satın almanız gerekebilir.

Zeka

Zeka karakterleri ise yeteneklerine ve manalarına güvenirler, aynı zamanda zeka karakterleri genelde en çok aktif eşyaya ihtiyaç duyan karakter sınıfıdır. Zeka karakterlerimiz kazandıkları zeka puanı başına fazladan mana, mana yenilenmesi ve temel hasar kazanırlar. Zeka karakterleri çoğunlukla destek olarak kullanılsa da bazı zeka karakterleri çok yüksek, ani ve zamanla işleyen büyü hasarlarına sahiptirler. Genelde kendi içinde en çok mekanik barındıran sınıf zeka sınıfıdır.

 

Dükkan Kullanımı

 

Oyunumuzda toplamda 4 adet dükkan bulunur. Bunlardan 2 tanesi Radiant ve Dire taraflarında bulunan normal dükkanlardır. Bu dükkanlardan normal yaygınlıktaki eşyalarımızı alabiliriz ve eşyaları almak için dükkana gitmemize gerek yoktur. Satın aldıktan sonra F3 tuşuna basarsanız kuryeniz zamanla size getirecektir. Geriye kalan 2 dükkan ise gizli dükkanlardır. Bu dükkanlar iki tarafın da ormanında bulunur ve daha nadide eşyalar için burayı kullanmamız gerekir. Bu dükkandan da aynı şekilde kurye ile alışveriş yapabiliriz fakat düşman kahramanlar orada kuryenizi avlayabilir bu yüzden her zaman dikkatli olun. Kuryenizi gizli dükkana yollamak için ise F2 ile kuryenizi seçip W tuşuna basmanız yeterli.

Işınlanma kağıdı ve  diğer tüketilebilirlerin kullanımı

 

Oyuna toplamda 3 adet ışınlanma kağıdı ile başlarız. Bu ışınlanma kağıtları dolum süresine sahiptir ve kullanınca yok olurlar. Bu kağıtlar sayesinde kulelerimize ışınlanabiliriz. Dota 2’de diğer mobalarda olduğu gibi B tuşuna basma mekaniği yoktur. Eğer dönmek isterseniz kağıda 2 kere tıklamanız yeterlidir. Kağıtları dükkandan tanesi 75 altına satın alabilirsiniz. Eğer daha hızlı olmak ve canlı birimlere de ışınlanmak isterseniz ”Boots of Travel” isimli eşyayı da alabilirsiniz. Eğer bu eşyaya sahip olursanız ışınlanma kağıdınız kullanınca yok olmaz ve dolum süresi daha çabuk biter.

Işınlanma kağıdı dışında en temel tüketilebilirler: tango, clarity, healing salve ve bottle’dır. Bu eşyaları da basitçe açıklayacak olursak eğer; Tango size bir süreliğine bozulamaz düşük sağlık yenilemesi kazandırır, 3 şarjı vardır üst üste kullanımda süresi bitmeden etki etmez boşa harcanmış olur. Clarity ve healing salve, bizim mana ve can iksirlerimizdir. Eğer kahraman hasarı yerseniz bozulurlar ama etkileri  kuvvetlidir. Bottle ise içinde hem mana hem can yenileyen  sıvı taşıyan bir şişedir. Bu şişenin 3 şarjı vardır ama öteki iksirler gibi kullanınca yok olmaz boş kalmış şişeyi doğum noktanıza giderek doldurabilir veya ormanda çıkan ürünleri şişeye katarak doldurabiliriz. Bottle aynı zamanda arkadaşlarınızla paylaşılabilir.

Başlangıç için kahraman önerileri

DRAGON KNIGHT

Yakın Dövüşçü – Sırtlayıcı – İttirici – Dayanıklı – Engelleyici – Tetikleyici – Ani Hasar rollerine sahip bir kuvvet karakteridir. Oldukça dayanıklı olması sayesinde oynaması yeni başlayan insanlar için bile zor değildir. Şimdi karakterimizin sahip olduğu yeteneklere bir bakalım.

Breathe Fıre

Dragon Knight’ın önündeki düşman birimlerini yakan ve saldırı hasarlarını azaltan alev püskürtür.

Dragon Taıl

Dragon Knight yakın mesafedeki bir düşman birimine kalkanıyla yapıştırarak sersemlemesini ve hafifçe hasar almasını sağlar. Elder Dragon Form’da iken kullanma menzili 400 değerine çıkar.

Dragon Blood

Pasif olarak ejderhanın kanı, sağlığını yenilemesini hızlandırır ve zırhını güçlendirir.

Elder Dragon Form

Dragon Knight üç efsanevi ejderhanın formundan birisine girip hasarını, hızını ve Dragon Tail’in menzilini artırır ve yeni güçler kazanır.
 SEVİYE 1 Yeşil Ejder – Aşındırıcı Nefes: Saldırılar 5 saniye boyunca 20 zehirli hasar verir. Binalarda da çalışır.

SEVİYE 2 Kızıl Ejder – Sıçramalı Saldırı: Her saldırı 300 yarıçaptaki birimlere hasar verirken Aşındırıcı Nefes birincil hedefe uygulanır.

SEVİYE 3 Mavi Ejder – Dondurucu Nefes: Her saldırı düşmanın hareket hızını ve saldırı hızını yavaşlatan 3 saniye süren Sıçramalı Saldırı uygularken Aşındırıcı Nefes hedeflere uygulanır.

HİKAYESİ

Efsanevi Eldwurm’un izinde geçen yıllardan sonra Şövalye Davion, karşılaştığı düşman karşısında hayal kırıklığına uğramıştı. Dehşetengiz Slyrak yaşlanmış ve zayıf düşmüştü, kanatları parçalanmış, kalan birkaç pulu çürümeye başlamıştı, pençeleri artık kör çıkıntılardan ibaretti ve ateş kaynağı birkaç ıslak kibritten daha tehlikeli değildi. Ejder katilinde onurlu bir şey görmeyen Davion, dönüp gitmeye ve eski düşmanını huzur içinde ölmesi için rahat bırakmaya hazırlanıyordu ama bir ses düşüncelerine sızdı ve Slyrak’ın, Davion’ın onu bir savaşta öldürerek şereflendirmesi için yalvarışını fısıldadı. Davion razı oldu ve bu merhamet dolu hareketi beklentilerinin ötesinde ödüllendirildi. Kılıcını Slyrak’ın göğsüne saplarken Slyrak da onun boğazını kesti. Slyrak, kanları karışırken tüm gücünü ve yüz yıllar değerindeki tecrübesini Kan Yolu üzerinden şövalyeye verdi. Ejderhanın ölümü ile anlaşmaları mühürlendi ve Ejder-Şövalye doğmuş oldu. Tarih öncesi bir güç, Ejder Şövalye Davion’ın içinde, çağırdığında uyanmak üzere, uykuda yatar. Çağıran belki de Ejderha’dır…

SNIPER

 

Menzilli – Sırtlayıcı – Ani Hasar rollerine sahip bir çeviklik karakteridir. Yüksek menzil ve hasara sahip olduğu için diğer kahramanlardan nispeten daha kolaydır. Karakterimizin sahip olduğu yeteneklere bir göz atalım.

Shrapnel

Şarapnel topu ateşleyip hedeflenen alana patlayıcı tanecikler yağdırmak için bir şarj harcar. Düşmanlar hasara ve hareket yavaşlamasına maruz kalır. Hedeflenen alanı açığa çıkarır. Shrapnel şarjları zamanla yenilenir.

Headshot

Sniper; pasif olarak isabet hassasiyetini arttırır, fazladan hasar verme ve kısa süreliğine düşmanlarını geri itme şansı verir.

Take Aım

Sniper’ın tüfeğinin saldırı menzilini arttırır. Sonraki 1 saldırı için saldırı menzilini ikiye katlamak için etkinleştirilebilir. Saldırı yapıldığında dolum süresine girer.

Assassınate

Sniper hedef düşman birime kilitlenir ve kısa bir hedeflemeden sonra uzun menzilden hasar veren, kısa süreliğine sersemleten tahrip edici bir atış yapar.

HİKAYESİ

Kardel Sharpeye, Knollen’in dağlık vadilerinin derinliklerinde doğdu. Hatırlanmayan zamanlardan beri halkı, köylerinin üstündeki kayalıklarda dolanan garip yokuş avcılarını öldürerek hayatta kalıyordu. Uzaktan onları öldürüp cesetlerini topluyorlardı. Sharpeye bu garip halkın en iyilerindendi; silahını sanki bir uzvuymuş gibi kullanır ve hissederek ateş ederdi. Sharpeye, köydeki itibarının yükseleceği çağrılma gününde kadim bir teste tutuldu: Vadiden atılan tek bir atış ile kayalıklardaki bir yokuş avcısını avlamak. Iskalamak onursuzluktu. Tüm köylü pür dikkat ona bakarken o atışını yaptı. Bir yokuş avcısı düştü, halk coşkuyla karşıladı. Ne var ki cesedin yanına geldiklerinde halk sustu; çünkü köyün yaşlıları, merminin yaratığın gözbebeğini delip çenesine doğru gittiğini farkettiler. Bu apaçık karanlık kehanetin dediği şeydi ve kehanete göre böyle bir atışı yapan avcı hem mükemmeldi, hem de sürgün edilmeliydi. Sniper Sharpeye, kendi mahareti yüzünden halkından ayrılmak zorunda kaldı ve kehaneti tamamlayıp savaş alanında efsanevi olmadan geri dönmesi kesinlikle hoş karşılanmayacak.

ZEUS

Menzilli – Ani Hasar rollerine sahip bir zeka karakteridir. Yüksek hasarlı yetenekleri ile savaşa uzaktan yardım edebilmesinin yanı sıra aynı zamanda global olarak tüm düşmanlara vurabilir bu özelliği onun daha çok yeni başlayanlar için önerilmesindeki en büyük etkendir.Şimdi karakterimizin sahip olduğu yeteneklere bakalım.

Arc Lıghtnıng

Yakındaki düşman birimleri arasında seken bir şimşek gönderir.

Lıghtnıng Bolt

Düşman birime hasar veren ve kısa süreliğine sersemleten bir yıldırım oku çağırır. Kullanıldığında  kısa süreliğine engelsiz görüş sağlar ve hedefin etrafında 750 yarıçaplık Gerçek Görüş verir. 325 alan içindeki en yakın düşman kahramanı etkileyecek şekilde zemine de kullanılabilir.

Statıc Fıeld

Zeus pasif olarak yetenekleriyle vurduğu düşmanı çarpar, mevcut sağlığına orantılı olacak şekilde hasar verir.

Thundergod’s Wrath

Tüm düşman kahramanlarına, nerede olursa olsunlar, bir yıldırım oku ile saldırır. Thundergod’s Wrath, ayrıca çarpılan her kahramanın 900 birim etrafında Gerçek Görüş sağlar. Eğer düşman kahramanı görünmez ise hasar almaz, ama bu kahramanın etrafında Gerçek Görüş yine de oluşur.

HİKAYESİ

Cennetin kralı, tanrıların babası Zeus, tüm kahramanlara sanki onun şımarık isyankar çocuklarıymış gibi davranır. Bilinmeyen zamanların birinde ölümlü bir kadınla birlikte kaçamak yaparken yakalandıktan sonra, onun ilahi eşi sonunda ona son cevabını verir: “Eğer ölümlüleri seviyorsan, git ve onlardan biri ol. Eğer olur da bana sadakatini kanıtlayabilirsen, bana ölümsüz kocam olarak geri dönebilirsin. Öbür türlü, git ve yaratıklarının arasında geber.” Zeus, onun mantığının (ve büyülerinin) etkilenemez olduğunu bilir ve onun planını kabul eder. O her zaman ölümlülere iyi davranan biriydi. Ancak kendisi de ölümlü olduğundan ve ebedi eşine olan sadakatini kanıtlayabilmek için savaş alanında zafer peşinde koşturmaya devam etmek zorundadır.

Dota 2 karakterleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz buradan diğer kahramanlara da bakabilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, oyunla kalın!

 DAHA FAZLA REHBER İÇİN TIKLA

Written by
Her şeyin farklı olduğu bir dünya da yaşamak isteyen biri...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend