UNRAVEL [PS4]

Çocuklarınız için yeteri kadar güçlü öğelere sahip bir oyun, büyükleri nasıl kendine hayran bırakabilir?

Platform oyunlarını sever misiniz? Ama öyle “vurdulu kırdılı” ögelere sahip platform oyunlarından bahsetmiyorum. Bildiğiniz geçici süreliğine kafa dağıtabileceğiniz, bulmaca ögelerine sahip basit oyunlardan bahsediyorum. İşte bu oyun tam olarak ikinci tasvire uygun bir oyun…

ŞİRİNLİK ABİDESİ BİR YUMAK

Unravel her yaş grubunun oynayabileceği bulmaca yönü birazcık ağır basan bir platform oyunudur. Hikayesi neredeyse olmayan ve sizi düz bir mantık çerçevesinde ilerletilebilen, ilerledikçe hikayemizin parçalarını bulduran (ufak yerlere dikkat etmeniz lazım, yeri geldiğinde oralarda birkaç bir şeye erişmiş oluyorsunuz), yeteri kadar ipe sahip olduğunuzda dünyayı dolaşabileceğimizi bizi ikna eden (şaka!) bir karaktere sahibiz.

Bizim “ufak şeytan” diye nitelendirdiğimiz karakter tamamen kırmızı yün iplerden oluşmakta, bu hem avantaj hem de dezavantaj ögelere sahip olduğumuzu bize anlatmakta. Nasıl mı? Şöyle ki;

Gideceğiniz tek bir yer var, o da tam olarak yüksek bir yerde. Ne kadar zıplarsanız zıplayın ulaşamıyorsunuz. İşte o anda yapmanız gereken tek şey vücudunuzun bir parçası olan yün ipliği kullanmaktır. Bu size bazı zamanlarda bir avantaj sağlayacak. Dezavantaj durumu ise tamamen sizin izlediğiniz yola bağlı. Çok dolambaçlı yolları seçerseniz vücudunuza sarılı yün ip bitmekte ve size “çok yanlış yerdesin” demekte. Böyle olunca da asıl yolu bulmak için izlediğiniz yolu geri giderek (vücudunuzdaki biten yün ipi tekrar vücudumuza sarmak için) yol ayrımının diğer tarafını seçerek asıl gitmeniz gereken yolu seçiyorsunuz.

HERKES OYNAYABİLİR

Grafikleri ve görsel yapısı her yaş grubuna mensup oyuncuların oynayabileceği bir dünyanın kapılarını aralamak da. Bu konu hakkında başıma gelen bir olayı anlatacağım: Karanlık bir yapısı olan oyunu yeğenimin oynaması için almıştım. Nasıl oynayabileceğini anlatmak için açtığımda “Kapat, ne olur kapat. Bu kötü bir oyun, sevmedim” demişti. Karanlık bir dünyayı yansıttığı için daha oyunun başında bunları söyledi. Ama Unravel ı açtığımda çok sevindi. “Ne kadar güzel bir oyun, oynamak istiyorum” dedi. Bu davranış oyunun nasıl bir dünyayı yansıttığını özetleyecek niteliğe sahip. 

Hikaye bakımından detaylı bir yapıya sahip değil Unravel. İlerleyerek sahibimizin unuttuğu anıları onun hatırlaması için topluyoruz. Bu da oyunu basit bir ilerle-gör mantığa büründürmektedir. Unutmadan şunu da belirteyim; bazı zamanlarda oyun, sizi zorlayabilir ve o an “neden? Nasıl olmaz?” gibi soru barındıran nidalar atmanıza neden olabilir. O zaman anlayın ki çok yanlış şekilde ilerlemektesiniz.

Summary
Unravel herkesin rahat rahat (korkmadan : ) ) oynayabileceği, dünyasıyla sizi birazcık zorlayacak etkenlere sahip güzel bir oyun. “Oynamazsam ne olur?” diye soracak olursanız “bir şeyler kaçırmış olmayacaksınız”ı söylemek isterim. Oynarsanız da güzel ve eğlenceli anlar sizi bekliyor olacak.
Good
  • Şirinlik abidesi ip bebek
  • Hikaye anlatış biçimi
  • Gizli ögelerin bulunduğu yerler
  • Düşünmeye zorlayan yol seçimleri
Bad
  • Bazı durumlarda kontroller çileden çıkartabiliyor
  • Yerde bulunan iplerin bazı anlarda "neden birazcık daha uzun değil" dedirtmesi
  • Tek düzelik oynanış
  • Birazcık oynama süresinin kısa olması
6.8
Fena Değil
GRAFİK - 8
SES/MÜZİK - 7
HİKAYE/İÇERİK - 7
OYNANABİLİRLİK - 5
ATMOSFER - 7
Written by
Her şeyin farklı olduğu bir dünya da yaşamak isteyen biri...

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend