HELLBLADE: SENUA’S SACRIFICE [PC]

Ruh sağlığı yaşayan kişilerin ve Uzman Nörologların yardımlarıyla hazırlanan bir oyun sizi nasıl etkiler? Sever misiniz yoksa nefret mi edersiniz? İşte bütün mesele bu…

Hellblade: Senua’nın Fedakârlığı olarak çevirebileceğim oyunun isminden de anlaşılacağı üzere, Senua adında bir karakterin acıklı ve çaresiz bir hikâyesini oynuyoruz. Gelin hep birlikte Psikoz hastalarına ve Cambridge Üniversitesi’ne danışılarak hazırlanan bu muhteşem dünyaya bir göz atalım. Dikkat! Oyunda Psikoz sanrıları mevcuttur, ki bu da sizi rahatsız edebilir anlamı taşımaktadır.

Orkney Adalarında sevgili eşiyle rahat ve huzurlu bir yaşam süren Senua, bir gün Vikinglerin adasına saldırmasıyla hayatı alt üst olur. Sevgili eşi ve biricik aşkı Dillion bu Viking saldırısında ölmüş ve Senua’yı dünyada yalnız bırakmıştır. Yalnız ve çaresiz olan Senua… Hayatının aşkını geri getirmek için Helheim adıyla anılan -İskandinav Mitolojisinde yer alan- Cehennem’e inmektedir. Biricik aşkıyla buluşmak ve ona sarılmak isteyen Senua’nın  karşısında İskandinav Mitolojisinde yer alan kutsal ruhlar ve Ölüm Tanrıçası Hela vardır. Aşk için gidilen bu yolda bizi büyük acılar beklemekte. Farklı bir oyun deneyime “merhaba” deyin.

KUTSAL BİR DÜNYA YARATMAK

Oyunda yer alan görsel ve işitsel bir dünya sizi “ne yapıyorum ben” dedirtecek türde etkileyecektir. Ama bu etkileyiş tabi ki merakı da  tetikleyerek hep “daha ileriye” diyeceksiniz. Ses ve müzikleri çok çok iyi olan oyunda detaylar ise bir hayli fazla, özellikle Senua’nın üzerinde yer alan giysinin detayları sizi etkileyecektir. Kumaşın rüzgarla hareket etmesi, belimizin arkasında yer alan kese… ve yüz ifadeleri çok güzel detaylılığa sahip (Özellikle Senua’nın mimikleri çaresizliğin ne olduğunu size anlatacaktır). Hellblade’de duyacağımız diyalogların hepsi 360 derece ses alma kabiliyeti alan özel bir mikrofonla kayıt edilmiştir. Bunun nedenini de oyunun en başında çıkan uyarıdan anlayabilirsiniz: “Bu oyunda Psikozla ilgili durum söz konusudur, bundan dolayı oyundaki bazı şeyler sizi rahatsız edebilir.” Oyunda duyacağınız işitsel materyallerin hepsi usta bir ses mühendisliğin eseridir, bu durum kendisini çok belli etmektedir. Ayrı bir başarı olan bu çalışma ise oyunculara farklı bir deneyim sunmakta. 

Senua’nın Helheim’ında ilerlerken göreceğimiz her şey bir gizemin parçası. Ulaşacağımız her kapıyı açmak veya olması gerektiği gibi bir yerden yürümek için çevredeki nesneleri doğru açıdan bakarak bulmacaları çözmeye çalışacağız. Bulmacalar bazen sizi yormakta bazense kolayınıza gelmektedir. Bu denge tamamen o zamanki düşüncenize bağlı bir gerçek, eğer kafanız dağınıksa bulmacaları göremez ve algıyamazsınız, çözmenizde biraz zaman alabilir.

FARKLI VE KORKUNÇ BİR DÜNYA

Ninja Theory, aklındaki projeyi detaylı bir şekilde daha iyi hale getirmek için danıştığı kişiler vasıtasıyla “onların” dünyasını bizlere oynayarak göstermektedir. Bu durumu ben değil, bizzat Ninja Theory’nin danıştığı ruhsal sıkıntı yaşayan hastalar söylemektedir: “Benim çektiğim sıkıntıların hepsini bu oyun anlatmakta, çıktığı gibi alacağım bu oyunu”. Oyunu bitirdikten sonra izlemeniz için tavsiye edilen ‘arka mutfak’ videosunu izledikten sonra ne denli bir titizlikle çalışıldığını kavraya bilirsiniz.

Normal bilgisayarda bittirdikten sonra oyunu, bu psikoz dünyayı birde VR’la oynamak istedik. Mükemmel bir yapay dünyanın içinde kendinizi hissediyorsunuz. Hareketlerinize göre çevreye bakmak cidden etkilemekte, bu konuda haber bölümden sorumlu Mete (VR’la Hellblade’i oynadı) tek bir cümle ile VR özelliğini özetledi; Senua’nın Cehennemi beni kendisine hapsetti, duyduğum sesler tedirginliğimi arşa yükseltti. Bu eleştirisini duyduktan sonra ekip olarak bizde VR’la oyunu oynayalım dedik. Hay demez olaydık… Herkes bir ay boyunca oyunun etkisinde kaldı. Güzel bir dünya tasviri kendisine cidden hapsetmekte. Tebrikler Ninja Theory.

Oyunda karşımıza çıkan her düşmanı alt etmek için kılıcımız mevcut. Kılıcımız her düşmana etkili darbe verirken siz bilgisayar başında ölsede kurtulsam terleri atıyorsunuz. Haddinden fazla zorlayıcı bir sistematiği var, dövüş sisteminin. Her düşman en az 5-6 darbeyle yerle yeksan olmakta, bunu birazcık daha aza indirselerdi dövüş sistemi daha iyi olurdu. Bu durum kaçınılmaz bir gerçek ama bazı düşmanlar zorlayıcı düzeyde parmaklarımızı ağrıtmakta.

Summary
Sevginin gücünü görmek ve günümüz dünyasında ruhsal konuda sıkıntı yaşayan insanların çektiği dertlerini anlamak ve oyunda neredeyse birebir yaşamak istiyorsanız oyunu mutlaka alın. İnsan üstü bir çalışmanın ürünü olan Hellblade Bafta’da ödül almıştır. Ninja Theory’ye de nice başarılar dileyerek incelememi sonlandırıyorum.
Good
  • Atmosferi çok iyi
  • Müzik ve sesler
  • Fotoğraf modu
Bad
  • Bulmacalar haddinden fazla zorluyor
  • Dövüş sistemi bazen zorlamakta
8.4
İyi
GRAFİK - 9
SES/MÜZİK - 9
HİKAYE/İÇERİK - 8
OYNANABİLİRLİK - 7
ATMOSFER - 9
Written by
Her şeyin farklı olduğu bir dünya da yaşamak isteyen biri...

Have your say!

1 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend