FROSTPUNK [PC]

Frostpunk, kışın ne olduğunu biz video oyun severlere göstermekte. Evet kış cidden acımasız ve korkusuz!

“Kış… Ne kadar soğuk ve ne kadar acımasız olabilir? Dünyamız bir felaket sonucu güneşi görememekte. Felaketin ilk aylarında normal bir iklimmiş gibi geldi bize. Ama bu normallik belli bir süre sonra felaketin başlangıcı olarak gösterdi kendisini! Şimdi bir avuç insan kaldık yer yüzünde. Bu felaketi atlatmak için bir çaba içerisine katıldık. Tek bir şey için! YAŞAMAK…”

Bir felaket sonucu dünyamız uzun bir kış sürecine girmiş ve geriye kalan insanlar yaşamak için bütün çabalarıyla hayatta kalmaya çalışmaktadır. Biz ise bu topluluğun yönetimiyle ilgili işleri üstlenerek hayatta kalmalarına büyük oranda yardımcı olacağız. Bizim hikayemiz ise yönetim konusunda burada başlıyor.

NEFSİMİZLE SAVAŞMAK

Londra’dan ağır kış yüzünden kaçmış kalabalık bir grup insan, yoğun kar fırtınasından dolayı birbirinden ayrılmıştır. Liderliğini üstlendiğimiz grup ise büyük bir çukurda sıcaklık üreten -bir çeşit kömür sobası görevini üstlenen- buharlı motor keşfetmişlerdir. Bu keşif onların kış kıyametinde hayatta kalıp kalmayacağını belirleyecek bir mihenk taşıdır. Bu taş o kadar değerlidir ki bir grup insan için, çevresine yerleşim yerleri kurarak yaşamak için kışla savaşırlar.

İlk yerleşim yerlerini kurduktan sonra yaşam için gerekli olan yemekhane, revir ve hammadde çıkarma/toplama yerlerini yapıyoruz. Söz konusu olan gerçekleştirdiğimiz bu işlerden sonra sahip olduğumuz teknolojileri geliştirerek ya da yeni teknolojiler keşfederek yönettiğimiz toplumu kara kış ortamda hayatta tutmaya çalıştığımız gibi refaha ulaştırıyoruz.

Her toplumda olduğu gibi yönettiğimiz bu ufak toplumda da renkler mevcut. Bu renkler her ne kadar bazen başınızı arıtsa da toplumu toplum yapan muhalif sesler olduğunu unutmamalısınız. Çünkü, Frostpunk’ta sizin için her bir birey, hayatta kalabilmek için değerli bir madendir.

HİSSEDİLEN KIŞ KIŞ DEĞİL

Toplum için gerçekleştirdiğiniz her bir araştırma toplumu hayatta tutabilecek maddi ve manevi etkenlere sahip olacaktır. Şöyle ki; Şehrin merkezinde yer alan kömür tüketen buhar makinesinin ısı derecesini ve menzilini yükseltirseniz (mesela birinciden ikinci seviyeye) ikinci seviyenin kapsadığı çapta yer alan çadırlar veya barakalar sıcaklık konusunda iyi derecede etkilenecektir. Bu da halkın size karşı bakışını olumlu yönde etkileyecektir.

Ya da söz verdiğiniz (oyunda eğer halkla ilgili birşey yapmayı unutrasınız ya da zamanında yapmazsanız, ekranda o anlık söz vermeniz gereken bir olay beliriyor -mesela çadırları/barakaları daha sıcak yapmak- sizde “tamam yakın bir zamanda yapacağım” diye söz veriyorsunuz.) bir olayı zamanında gerçekleştiremezsiniz halkın ayaklanmasına neden olacak bir etken meydana gelecektir. Bu da halk tarafından sizin sürülmenize neden olur. Aman dikkat!

Oyunun size sunduğu ilk senaryoyu, 20. güne kadar oynadıktan sonra üç farklı hikâye senaryosu açıldığını göreceksiniz. Bu senaryoların hepsi ilk oynadığımız ana hikâyede geçen yerlerdir. Oyun içi menü aracılığı ile açılan yeni senaryoları oynayarak farklı duyguları ve heyecanları hissedebilirsiniz. Onun haricinde 22 Kasım günü gelen güncelleme vasıtasıyla sonsuz döngü denilen ayrı bir bölüm eklendi, Frostpunk’a. Orada da ağır fırtına koşullarını başarıyla atlatmamız gerekiyor. geçen her zamanda karşınıza seviyesi ağır olan fırtınalar çıkmakta. Eğlenceli mi? Evet!

Summary
Frostpunk senaryolarıyla, hissettirdi kara kış olgusuyla kesinlikle oynanması gereken bir yapay dünyadır. Grafikleri, sesleri, hikâyesi ile birlikte sunduğu atmosfer sizi çaresizliğin ne olduğunu hissettirecek. Bu kaçınılmaz bir gerçekliğe sahip!
Good
  • Güneşsiz yaşamın ne kadar zor olabileceğini göstermesi
  • Yönetim seçimleri
  • Zorlayıcı hava koşulları
  • Türkçe dil desteği
Bad
  • Alışması biraz zaman alması
  • Binaları düzenli yerleştirememe
9
Harika
GRAFİK - 9
SES/MÜZİK - 9
HİKAYE/İÇERİK - 10
OYNANABİLİRLİK - 8
ATMOSFER - 9
Written by
Her şeyin farklı olduğu bir dünya da yaşamak isteyen biri...

Have your say!

5 1

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend