EFOOTBALL 2022 İNCELEMESİ [PC]

Çalkantılı bir çıkış yapan eFootball 2022 nasıl bir oyun olmuş? Gerçekten söylenildiği kadar kötü mü? Enine boyuna inceledik, iyi okumalar.

Normalde FIFA ve PES arasında tercih yapmam gerektiğinde, her zaman PES serisini seçmiş bir oyuncuyum. 2016 yılından beri bir tane bile FIFA oyununa elimi sürmedim ve şu güne kadar bu yaptığımdan memnundum ama eFootball 2022 beni tamamen hayal kırıklığına uğrattı. Fragmanlarda gösterilen grafik motoru, yapay zeka seviyesi gibi oyuna “çağ” atlatacağı söylenen yeniliklere gelin beraber bakalım. 

eFootbal PES 20 ve 21’i gayet severek oynamıştım. (Yaptığım eFootball 2021 incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.). Her iki oyunda da kariyer modları dışında daha çok myClub modunda takılmıştım ve rakiplerimi bozguna uğratmak çok zevk veriyordu. Geçmiş iki oyunda da hatırı sayılır bir kadroya sahiptim. Hem istatiksel olarak hem de oyun bazında gerçekten çok güçlüydüm. Oyunun 2019’dan sonra geçirdiği değişim benim çok hoşuma gidiyordu. Özellikle mekaniksel gelişim ve renk paletlerinin cafcaflı olması belki de uzun yıllar sonra FIFA’yı tahtından edecek gibi duruyordu.  Peki ne oldu da Konami oyunu bu kadar bozdu? 

eFootball 2022

KARŞILAŞTIRMALAR 

Öncelikle, oyun ilk duyurulduğunda bende bir heyecan yaratmıştı çünkü açıklamalara göre oyun yeni grafik motoruna geçecek, mekaniksel olarak daha ileri noktaya ulaşacak ve içerik bazında da dolu dolu olacaktı. Üstüne üstlük ücretsiz! Kim hayır der buna? Her sene 400-500 TL isteyen FIFA, bu durum karşısında ne yapacaktı? 

Bir de fragmanlarda yer alan yenilikleri Pique ve Iniesta gibi dünya yıldızlarıyla gösterince “Tamam, bu sene PES yarışı önde götürecek.” dedim. Serinin isminin değişmesine ise hiç takılmadım çünkü devir e-spor devri artık. İnsanlar kariyer modunda oynamaktan veya arkadaşımla 1-2 el atar çıkarım mantığından daha farklı düşünüyor. Bunlar benim için sorun olmazdı, nasıl olsa myClub sever bir oyuncuydum. 

Nitekim geçtiğimiz gün oyun çıktığında çok büyük bir şok yaşadım. Hayal kırıklığına uğradım ve Konami’nin ne yapmaya çalıştığını anlayamadım. eFootball, tamamen ölü bir oyun olarak karşımıza çıktı. Yapay zeka yerlerde sürünüyor, oyuncuların yüz hatları ağlatacak seviyede korkunç. 20 ve 21’de getirilen yeniliklerin neredeyse çoğu çöpe atılmış ve tamamen baştan bir şeyler yapılmış. Bir kişi çıkıp da dememiş mi acaba: “Arkadaşlar bu oyun kötü, biz bunun çıkış tarihini erteleyelim.”? Hayır, dememiş.

eFootball 2022

ÖLÜ DOĞAN BİR OYUN 

eFootball 2022, şu an için sadece 9 takımla oynanabilen resmi bir demo gibi. Bilindik 9 takımı oyuna eklemişler. Sonbahar güncellemesine kadar da oyunda pek fazla bir içerik çeşitliliği mevcut değil. Şimdilik 9 takımdan birini seçip yapay zekaya veya arkadaşlarınıza karşı oynayabiliyorsunuz. Eğer isterseniz, seçtiğiniz takımla 4-5 maçlık bir online yarışmaya da girebiliyorsunuz. Ben de aynen öyle yaptım, seçtim Bayern Münih’i ve daldım online arenaya. Sonbahar aylarında gelecek güncellemeyle birlikte oyuna myClub ve kariyer gibi içerikler de dahil olacak. Bir nevi tam sürüme geçiş yapacak oyun. Aynı zamanda cross-play özelliği de gelecek ve her platformdan insanla karşılaşabileceğiz. İşte benim takıldığım nokta tam olarak burada başlıyor. 

“Oyun içerisinde gösterilen ligler arasında şu an için Süper Lig bulunmuyor. Yani 4 büyükler ve diğer güzide takımlarımız şimdilik oyunda mevcut değil.” 

Oyun tam bir mobil oyun gibi. Sanki Konami, cross-play desteklemek için oyunun her şeyini kısmış. eFootball PES 2021 mobil ile bilgisayar sürümü arasında ciddi bir uçurum vardı. Hem grafiksel olarak hem mekanik anlamında. İşte Konami bu açığı kapatmak istemiş gibi duruyor çünkü oyunun PlayStation 5 versiyonuyla PC versiyonu arasında neredeyse hiç fark yok. Görsel olarak aynı. Ayrıca konsollarda Next Gen özelliğini taşıdığını iddia etmesine rağmen kullanıcı geri dönüşleri tam tersini söylüyor bizlere. Yani kısacası, sanki bir mobil oyun var karşımızda.  

Temel değişiklikler ise en can sıkıcı noktalardan birisi. Oyunun mekanikleri hantallaşmış, pas şiddeti olabildiğince düşürülmüş. Futbolcular baygın baygın ilerliyor ve en önemli nokta olan savunma, tamamen rezalet olmuş. Yapılan açıklamalarda savunma sisteminin çok daha iyi olacağı söylenmişti ama o da tam bir fiyasko. Alışık olduğumuz, boş oyuncuyla baskı kurma tuşu işlevini kaybetmiş. L2 tuşu ile (Sizde farklı olabilir.) yönlendirdiğiniz futbolcuyu baskıya zorlamanız gerekiyor. Bu baskı ise çok şiddetli ve dozunu kaçırdığınız takdirde kart görmeniz olası. Haliyle rakip oyuncu ceza sahasındayken daha dikkatli olmanız ve baskı yapmamanız gerekiyor, aksi halde penaltı. Baskı yapmayınca da gol oluyor. İşte böyle bir ikilem içerisindeyiz. 

eFootball 2022

BEN KAYBETTİM SİZ DEVAM EDİN 

eFootbal 2022 içerisinde pas şiddeti felaket derecede kötü. Tık-tık paslaşayım, rakibi boğayım düşüncesindeyseniz vazgeçin. Yaptığınız kısa mesafe paslarının şiddeti az ve rakip takım oyuncusu hemen gelip topu kapabiliyor. Aynı durum benim için de geçerli, ben de hemen gidip kapıyorum toplarını. Bu sebeple maç sonu istatistiklerine baktığınızda top çalma 35-50 arası oluyor, acayip komik bir durum. Keza futbolcuların hantallığı da saç baş yoldurtuyor. Güya gerçekçilik eklemek istemişler ama çok başarısız olmuşlar. Ayağında top olan futbolcu koşamıyor. Vücut çalımı desen, yapabilmek için profesyonel olmak lazım. Hele orta açmak veya şut çekmek istediğinizde futbolcunun keyfini beklemek zorundasınız. Ayağına alacak da, şut çekecek de, ohoo işimiz var. 

Bu sebeplerden ötürü oyunun temposu da oldukça düşük. Birazdan bahsedeceğim oyun içi taktiksel tercihlerden dolayı genelde kanatlardan atak yapabiliyorsunuz. Karşı takımın bekleri iyiyse onu da yapamıyorsunuz ama oldu da güzel bir atak başlattınız diyelim, koşu halindeyken orta açmak çok zorlaşmış. Zaten siz orta açmak için tuşa bastıktan yaklaşık 2 saniye sonra algılıyor futbolcu bunu. Bu yüzden koşu halinde orta açmaya çalıştığınız zaman genellikle kalenin yanında koşarak dışarı çıkıyor oyuncu. Sanırım bunu gerçekçilik olarak düşündü Konami ama çok yanlış bir tercih. 

Peki ya görselliğe ne demeli? Sosyal medyada viral olan Ronaldo ve Messi modellemelerini görmüşsünüzdür. Üstlerinde oynama falan yok, gerçekten böyle modellemişler oyuncuları. Hele “dünya yıldızı” olmayan futbolculara hiç uğraşmamışlar bile. Bu 9 takımın içinde River Plate de var. Futbolcularından hiçbiri gerçek hayattaki tipleri ile aynı değil. Resmen uğraşmamışlar ve kimsenin fark etmeyeceğini sanmışlar sanırım. Gerçi Ronaldo, Messi ve Neymar gibi yıldızların da modellemeleri epey bir kötü. Saç ve sakal dipleri, kenarları karıncalanıyor, aynı mobil oyun gibi. Kol, bacak gibi basit modellemeler bile vücutlara orantısız yapılmış. 

eFootball 2022

ARAYÜZ VE GÖZ BOZULMALARI 

Oyun içi mekanikler hakkında ayrı bir inceleme daha yazılabilir. Yine de, ben hala ümidimi koruyarak, gelecek güncellemelerde bazı iyileştirmeler olacağı kanaatindeyim. Bu saatten sonra görsellik asla düzelmez; ancak Konami ufacık bir ders alırsa, işini sıkı tutar ve ufak değişiklikler yaparsa oyunu biraz daha normal seviyeye çıkarabilir. Arayüz ise şu an için berbat. Geçtiğimiz 2 oyunda alışık olduğumuz patlamalı renk paletleri yerine daha çok mavi tonun hakim olduğu bir arayüz ile karşılaşıyoruz. Güncelleme ile birlikte düzelir mi bilmiyorum ama temel arayüz oldukça karmaşık. Zaten sadece belirli içeriklere erişebiliyoruz şu an, ne diye içine girilmeyecek kategorileri oraya ekliyorsunuz o zaman?  

Maçtan önce oyun planını ayarladığımız kısımda ise 2D bir arayüz mevcut ve bir hayli küçük. Oyuncuların isimleri ve görselleri birbirinin içine geçiyor. Kondisyon ve form değişkenlerini görmek istediğiniz zaman ise arayüz sizi bir hayli bekletiyor, zamanınızdan çalıyor. Geçmiş oyunlarda futbolcunun mevkisini değiştirmek bir tuşla mümkündü. Burada, önce futbolcunun profiline tıklamak zorundasınız. Ardından mevki değiştirebiliyorsunuz. Bir de şunu fark ettim, ofansif orta saha oynayan birini göbeğe çekince puanı değişmiyor. Örneğin, Ronaldo forvette 92, sağ ve sol kanatta 92, orta sahada 92. Saçmalığa bakar mısınız! 

Yukarıda kısaca değindiğim taktiksel seçimler ise oyuncunun özgürlüğünü kısıtlıyor. Belki güncelleme ile bu da değişir ancak şu an için taktikler şablon şeklinde. Yani, ya kontra atak oynayacaksınız ya da pas oyunu. Halbuki bu kararların değişken olması gerekiyordu. Mesela, ben kendi yarı sahamda pas çevirip ileriye kaçan oyuncularıma ara pası atmak isterken, şablon gibi gelen tüm seçimler bu düşüncemi çöpe atıyor. Hızlı kontra taktiğinde tüm hücum oyuncuları geride bekliyor, kanatlar dahil. E topu alan koşamıyor ki arkadaş ne anladım ben bu işten? Bu yüzden kontra atak yapmak sanıldığı kadar basit değil. Şablon olarak verilen taktikler yeterli gelmiyor şu an için.  

eFootball 2022

BU KADAR YETERLİ 

Sanırım çoğu oyuncu güncelleme beklemeyi bırakacak. Benim hala küçük bir umut ışığım olsa bile pek toz pembe düşünmek istemiyorum. Sanırım şu saatten sonra oyunun iyi bir hal alması zor. Sonbaharda gelecek güncellemeyle cross-play desteklenecek ve PlayStation 5 oyuncusu ile mobil oyuncusu aynı anda kapışabilecek. Mobilde oynamak gerçekten zevkli olabilir. Çünkü gerçekten böyle bir seviyeye sahip oyun. Hele FIFA 22’nin grafiklerini gördükten sonra inanın bunu oynamak içimden gelmiyor. 

Ücretsiz olması para kazanamayacağı anlamına gelmiyor. Tahminimce bu sene oyuncu sayısı çok düşük olsa bile myClub severler yine takımlarının başında olacaktır (Ben de olmak isterdim.). Sanıyorum ki, yıldız oyuncular parayla alınabilen toplardan çıkacaktır. Yanlış hatırlamıyorsam artık oyun içi para zaten yok. Konami haftalık 2-3 topu ücretsiz olarak dağıtır ve orta seviye oyuncuları bu şekilde alırsınız. Tabii bunlar benim tahminim. Hatta belki bahsettiğim taktiksel seçenekleri bile parayla satacak olabilirler, ben beklerim.  

Maalesef hayal kırıklığına uğradım. Ne beklerken ne buldum, kafamı taşlara vurdum. Bir seri nasıl söndürülür, cevabını merak ediyorsanız buyurun oyuna…

eFootball 2022

eFOOTBALL RESMİ SİTESİ

Summary
Bir serinin çöküşü. Resmen korku filmi gibi bir oyun yapmışlar. Yapay zeka kötü, futbolcular ağır, tema berbat. Daha tonlarca neden sayabilirim. Bu oyun pek oynanabilecek gibi durmuyor ne yazık ki.
Good
  • Oyun içi müzikler fena değil
  • E-spor camiası adına düşünürsek, ileride turnuvalarını görebileceğimiz bir oyun
  • Mobil platformlarda iş görür
Bad
  • Yapay zeka tanıtıldığı kadar iyi değil
  • Futbolcular ve oyun temposu çok hantal duruyor
  • Pas şiddeti ve oyuncuların konum almaları geciktirmeli gibi
  • Oyuncu modellemeleri ve stadyum görüntüsü oldukça kötü
  • Arayüz kafa karıştırıcı
4.8
Kötü
GRAFİK - 4
SES/MÜZİK - 6
HİKAYE/İÇERİK - 5
OYNANABİLİRLİK - 4
ATMOSFER - 5
Gazeteci, fotoğrafçı, oyun delisi-müzik hayranı biri.

Have your say!

2 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend