WHAT THE GOLF? İNCELEMESİ [PC]

Golfün sıkıcı yapısını harika bir şekilde ele alan What the Golf?, özgün bölüm tasarımları ve eğlenceli oynanışı ile göz doldurmayı başarıyor. Golf ile birçok farklı temayı harika bir şekilde bünyesinde birleştirmeyi başaran yapım, oyunculara neler sunmuş? Gelin hep beraber bakalım.

Fikir aşaması her konuda olduğu gibi oyun tasarımında da kilit noktayı oluşturmakta. Ne kadar iyi tasarımcı veya yazılımcı olursanız olun aklınızda bir fikir canlanmadığı sürece ortaya bir ürün koymanız çok olası değil. Bazen orijinal bir fikir bulmak için saatlerinizi harcarsınız, bazense bilinen bir temaya farklı bir şeyler eklemeye çalışırsınız. Hepimizin aşina olduğu Golf sporuna farklı bir bakış açısı ile yaklaşan What the Golf?, bilinen bir tema ile ne kadar özgün bir yapım ortaya koyulabileceğini bize kanıtlamayı başarıyor.

Çıktığı dönemden itibaren 8 ödüle aday gösterilen yapım, oyunculardan birçok olumlu eleştiri aldı. 2020 yılında Oyun Geliştiricilerinin Seçimi (Game Developers Choice) organizasyonunun en iyi mobil oyun ödülüne de layık görüldü.

what the golf?

WHAT THE GOLF?

Yapımcı Triband‘ın açıklamasına göre; bir zengin eğlencesi olarak görülen golf sporuna hem eğlenceli bir oynanışla hem de alaycı bir tavırla ele almakta. Temalarına göre ayrılan birçok bölümde amacımız golf sporundakinden neredeyse farksız. Birkaç hamle ile bölümü tamamlamak, bölüm içerisinde belirlenen hedeflere çarpmak ya da hedefleri dışarıya savurmak gibi basit ve benzer görevlerden oluşmakta. Ancak bu görevleri güzel bir mizah ve yaratıcılık ile süsleyen yapımcı, her bir bölümde oyuncuyu şaşırtmayı başarmış. Böylece Golf’ün temeline sadık kalırken özgün bölüm dizaynı ile farklı bir yapım olmayı başarmış.

Bahsettiğim bu görevler öncelikle temaya sonrasında ise yapımcının mizahına göre bambaşka bir hal almakta. Kimi zaman patlayan variller arasında tekerlekli sandalye sürdüğümüz kimi zamansa gezegenler arası golf oynarken kütle çekim kuvvetini hesaplayarak atış yaptığımız bölüm tasarımları ile hem absürt hem de eğlenceli bir iş ortaya koyulurken Golf’ten de uzaklaşılmamış.

GOLF ARTIK SIKICI DEĞİL

Yapımcı daha ana ekranı ile yaratıcılığını konuşturmaya başlamış. İnteraktif bir şekilde golf topunu kontrol ederek bölüm seçtiğimiz bu ekran hem size temalar hakkında bilgi vermekte hem de eğlenceli diyaloglara ev sahipliği yapmakta. Bölümlerde olduğu gibi bu ekranda da minik bulmacalara yer veren yapımcı, bölüm seçim ekranıyla beni ilk dakikalarda etkilemeyi başardı.

Alıştırma bölümünden sonra adım attığımız “Golf Laboratuvarı” oyunda bölümleri seçtiğimiz alan olarak karşımıza çıkmakta. Bu bölgede golf topumuz ile serbestçe gezip açtığımız bölümlere giriş yapabiliriz. Her bir bölümün kendine ait 3 aşaması mevcut. Temaya ait her bölümde bu 3 aşamayı tamamladığınızda ise o temaya ait bir ödül kazanmaktayız.

Genel olarak her bir temayı tamamlayıp yeni bölüme geçtiğimiz bir oynanış mevcut. Ancak bu lineer yapı harika düşünülmüş bölüm tasarımları ve göndermeler ile eğlenceli bir hal almayı başarmış.

what the golf?

ÖZGÜN BÖLÜM TASARIMLARI

Genel olarak alaycı ve esprili bir tarz benimseyen WTG?, aşina olduğumuz birçok konu ile dalga geçmeyi ya da bunlara az da olsa dokundurmayı ihmal etmemiş. Böylelikle oynadığınız her bir bölümde yüzünüzde ufak bir tebessüm bırakmayı başarmış.

What the Golf?, esprili tutumunun yanında bu popüler yapımlara bölüm dizaynında da yer vermiş. Her bir temanın oynanış olarak sürekli yeni bir şey sunmasından dolayı farklı konseptler ile beraber oyunun eğlencesini arttırmış diyebilirim. Yeni bir bölüme başladığınızda golf topu ile Mario oynayabilir ya da bir portal silahı ile golf topuna yön verebilirsiniz. Bu temaların oynanışa direkt etki etmesi ve referans aldığı oyunun mekaniklerini golf ile başarılı birleştirmesi taktire şayan bir durum.

Bu tarz oyun dünyasına ait temalar dışında yapım; futbol, bowling, trafik, uzay gibi birçok farklı temaya da ev sahipliği yapıyor. Bu gibi günlük hayattan aşina olduğumuz temalarla da aynı başarıyı gösteren WTG?, “Yeni bölümde acaba beni ne bekliyor?” sorusunu size her defasında sordurmayı başarıyor. Böylece Triband, bu kadar basit bir oynanış temeli ile oyunu tekrara düşürmemiş ve oyuncuya bir sonraki bölüm için motivasyon sağlamış.

Ragdoll fiziği ve komik animasyonları ile alaycı hava bir adım daha öteye taşınmış. Bölüm tasarımlarında da sık sık bu duruma yer vermiş. Golf topu yerine plastik inekler veya golfçüyü fırlattığımız bölümlerin (Golf oynarken hep yaptığımız şeyler yani) bu fizikler sayesinde ayrı bir mizah unsuru barındırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Ana bölümlerin dışında günlük yarışmalar, oyuncuların tasarladığı bölümler gibi birçok farklı imkân sunan yapım, böylece oyunu sürekli güncel tutmayı başarmış. Sürekli oynanacak olmasa bile bu seçeneklere ara sıra şans verilebilir. Bu tarz aktiviteler ile çeşitlilik ve devamlılık sağlanmış diyebiliriz.

BAŞARILI TASARIM VE SESLER

Esprili ve alaycı havasını tasarımlarda da korumayı başaran yapım, özellikle karakter tasarımları ile yüzünüzü güldürmeyi başarıyor. Pastel renklerin hâkim olduğu oyun dünyası, grafiksel anlamda elbette ki gözlerinizi kamaştırmayacak. Ancak tasarımları ve grafikleri ile oyunun genel havasını bozmaması bekleneni vermeye yetmiş.

WTG?’de herhangi bir konuşma için seslendirme mevcut değil. Anlatılmak istenen bir durum olduğunda yazılar ile oyuncuya aktarılmış. Oynadığımız bölümlerde bize eşlik eden arka plan seslerinde ise güzel bir iş ortaya koymuş. Bir ya da birkaç kişinin sesi ile yapılan arka plan seslendirmeleri ve müzikleri (acapella) oyuna güzel bir hava katmış. Düşük bütçesinden dolayı bu seçimi ile hem masraftan kaçmayı başarmış hem de oyunun atmosferine zarar vermemiş.

Summary
What the Golf?, bilinen bir tema ile ne kadar özgün bir ürün ortaya çıkarılabileceğini bizlere kanıtlamış. Golf ile alakası olmayan birçok farklı tema ile harika bir uyum yakalamayı başaran WTG?, her bir yeni bölümde oyuncuyu şaşırtmayı başarıyor. Bu farklı tasarımlar ile hem tekrara düşmüyor hem de oyuncuya sürekli bir sonraki bölümde ne olacağını merak ettirmeyi başarıyor. Günümüzde çoğu AAA oyununun basma kalıp bir hal aldığı dönemde özgünlüğü ve eşsiz oynanışı ile parlamaya başaran WTG? son dönemde en çok beğendiğim yapımlar arasında yer almayı başardı
Good
  • Harika düşünülmüş bölüm tasarımları.
  • Eğlenceli ve tekrara düşmeyen oynanabilirlik.
  • Ana oyun dışında farklı oyun modları ile oyunun güncel tutulması.
  • Oynanabilirliğin güzel bir mizah ile desteklenmesi.
  • Bölüm seçim ekranının interaktif ve oyunun temasına uygun dizayn edilmesi.
  • Birçok alakalı/alakasız tema ile golf sporunu harika birleştirmesi.
Bad
  • Bazı bölümlerde yönettiğimiz noktanın kontrolü problem yaratabiliyor.
  • Çoğu bölüm birkaç denemede tamamlanabiliyor.
8.6
İyi
GRAFİK - 8
SES/MÜZİK - 8
HİKAYE/İÇERİK - 9
OYNANABİLİRLİK - 10
ATMOSFER - 8
Written by
INSERT COIN ile YOU DIED arasında kalmış neslin temsilcilerinden.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend