LIFE IS STRANGE: TRUE COLORS İNCELEMESİ [PC]

Life Is Strange serisini sevenleri heyecanlandıran Life Is Strange: True Colors oyununu süzgecimizden geçirdik.

Yapımını Deck Nine ve Square Enix şirketlerinin üstlendiği Life Is Strange serisinin ilk oyunu piyasaya 2015 yılında sürülmüştü. Bazılarımızın oynarken sıkıldığı; bazılarımızın da hayran kaldığı serinin ilk oyununa gösterilen büyük ilgiden sonra çıkan devam oyunları, birbirini tekrar eden farklı hikayelerden oluşuyordu. Bu yazıda da serinin en son çıkan oyunu Life Is Strange: True Colors nedir ve ne değildir gibi sorulara cevap vereceğiz.

AURALAR

Oyunun hikayesi hakkında -spoiler vermeden bahsetmek zor olsa da- biraz sonra yazacaklarım oyundan hiç haberdar olmayanlar için bilgilendirici olacaktır. Serinin önceki oyunlarından bildiğimiz gibi Life Is Strange, özel güçleri olan genç karakterleri konu alan bir seri. Serinin üçüncü oyunu olan ve ayrı bir hikayeyi işleyen bu oyunda ana karakterimizin ismi Alex.

Alex Chen, diğer insanların duygularını absorbe edebildiği bir çeşit psişik güce sahip. Bu gücü biraz daha açacak olursak; Alex’in etrafındaki insanların hissettiği duyguları istemsiz olarak hissedebildiğini ve insanların düşüncelerini okuyabildiğini söyleyebiliriz.

Kardeşinden ayrı sürdürdüğü yaşamında etrafındaki insanlara dayanamayacak noktaya gelen Alex, kardeşi Gabe’in davetiyle Haven kasabasına gider. Ancak Alex, Haven kasabasında mutlu anılar biriktireceği kadar; onu altüst edecek olaylara da tanık olacaktır. Kardeşi Gabe trajik bir kazada öldükten sonra, Alex’in planları sekteye uğrar ve hayalleri suya düşer. Kardeşinin ölümüne aslında trajik bir kazanın sebep olmadığını ve altında üzeri kapatılmak istenen bir olayın yattığını anlayan Alex; güçlerini kardeşinin ölümünü araştırmak için kullanmak zorundadır. Farklı insanlarla tanışacak ve bu insanların “auralarını” yani duygularını paylaşacak olan Alex’in hikayesi böyle başlar. Doyurucu ve uzun bir hikayesi olmasa da, sevenleri memnun edecek bir hikaye örüntüsüne sahip diyebilirim. Yaklaşık 10 saat sürecek olan bu hikaye, 4 bölümden oluşuyor.

HAVEN VE KEŞİF

Haven, oyunda yer alan ve küçük yerleşkelerden oluşan minik bir kasaba. Bu kasaba gerçekten de “bütün gürültülerden uzak kalabileceğiniz dağ manzaralı küçük bir kasaba” imajını barındırıyor; ancak bir konuda eksiklik var. Çoğu hikaye bazlı oyunda da karşılaşılacağı gibi haritamız kısıtlı ve bu kasabanın sadece belirli yerlerini gezebiliyoruz. Yani sokakta 10 dükkan varsa, biz 4 tanesine girebiliyoruz. Sokağın diğer ucunu görebilsek de o kısımları keşfedemiyoruz ancak kasabanın tasarımı muazzam.

Dağların arkasında bulunan sıcak bir kasabadayız; herkes birbirini tanıyor ve oynarken neredeyse böyle bir yerde yaşama hayali kuruyorsunuz. Yine de bu potansiyel çok daha kapsamlı kullanılabilirdi. Haven’da yer alan dükkanları özgürce gezebileceğimiz ve kısıtlanmayan bir haritayla etrafı keşfedebileceğimiz bir oynanış oyuncuları daha da memnun edebilirdi; ayrıca bu alanda şüphesiz daha zengin bir oynanış sunulabilirdi.

Serinin diğer oyunlarında yer edinmiş oyun içi SMS ve günlük erişimleri bu oyunda da karşımıza çıkıyor. Ana karakterin diğer karakterler ile olan mesajlaşmalarını okuyabiliyorsunuz. Alex her bir duyguyu keşfettiğinde günlüğüne bu duygularla ilgili yazılar yazıyor. Oyunun hikayesine ek olarak günlüğe yazılanları da okuyabiliyorsunuz. Bunların yanında Alex’in gücünü belirli eşyalar üzerinde kullanıp, eşyaların anılarını dinlerseniz; karakterler hakkında daha fazla bilgi edinebiliyorsunuz. Life Is Strange oyununda fotoğraf çekerek; Life Is Strange: Before the Storm oyununda grafiti yaparak açabildiğimiz gizli başarımları, bu oyunda eşyaların auralarını absorbe ederek açıyoruz. Ayrıca fanların keşfedebileceği 5 easter egg ve ekstralar da bulunuyor.

ARKANIZA YASLANIN

Biraz da oyun içi unsurlara değinelim. Life Is Strange serisinin her oyununda harika oyun içi müziklerin ve sinematik bir atmosferin olduğu konusunda tahminen çoğu kişi hemfikirdir. Bu tarz sinematik ağırlıklı ve hikaye bazlı oyunları sevmeyenler mutlaka oynarken sıkılacaklardır; ancak oyunun keyfine varmak için her köşeyi gezen ve uzun uzun manzara seyreden oyuncular için Life Is Strange serisi biçilmez kaftan olabilir. Bütün bunlar, ilk oyunun havasını yakaladıkları True Colors oyunu için de geçerli.

“True Colors” serinin diğer oyunlarından daha iyi grafiklere sahip bir oyun. Bu oyunun grafikleri Haven kasabasının manzarasıyla birleştiği zaman; hem iç ısıtan ve hem de dakikada bir ekran görüntüsü almak isteyebileceğiniz görseller ortaya çıkıyor. Driftwood Drive, FFM ve mxmtoon gibi isimlerin elinden çıkan soundtrackler ile bu oyunun keyfine varamayacak olmanıza imkan yok. Sadece arkanızı yaslanın ve oyunun havasına kendinizi kaptırın.

BİR GÖZ ATIN

Life Is Strange: True Colors oyununun oyun içi müziklerini aşağıdaki listelerden dinleyebilirsiniz.

FARKLI SONLAR

“Life Is Strange: True Colors” ne yazık ki çoklu sonlar konusunda biraz sınıfta kalıyor. Her “Life Is Strange” oyununda, yapılan seçimlerde kelebek etkisi hakim olsa da bu etkiyi fazla göremiyoruz. Yaptığınız seçimler en çok karakterlerle aranızdaki ilişkiyi etkiliyor; ancak bu ilişkilerin olay örgüsündeki etkisi biraz kısıtlı. Karakterlerin hayatlarını değiştirebilmeniz ve karakterlerle aranızdaki ilişkiyi sizin seçimlerinizin belirlemesi fazla doyurucu olamıyor. Oyunun sonunda yine iki seçenekle karşılaşıyorsunuz. Aslında oyun boyunca verdiğiniz kararlar ne olursa olsun aynı yola çıkıyor; fakat bu verdiğiniz kararlara göre ya farklı kişilerle ya da farklı örüntülerle olmuş oluyor.

Son olarak oyunun piyasaya sürülüş fiyatından bahsetmek istiyorum. Artan dolar ve euro kurunun oyun sektörüne etkisi ve dolayısıyla oyuncuların istedikleri oyunları almakta zorlanması bir hayli sinir bozucu. Piyasa fiyatı 59 Dolar olan “Life Is Strange: True Colors” oyununun bizlerle 369 TL gibi bir fiyatla buluşması, bu serinin hayranlarını bir hayli üzdü. Ayrıca fazladan bir “episode” oynayabilmek için Deluxe Edition’a 80 TL vermek ve bir outfit paketine 27 TL ödemek herkesin harcı olmayabilir. Bana sorarsanız 90 TL bu oyun için yeterli bir fiyat olur. 10-15 saatlik bir oynanışla 369 TL’lik bu miktarı hak ettiğini düşünmüyorum. Oyunun fiyatı konusunda tereddüdü olanlar kesinlikle indirimi beklemeliler.

STEPH VE KIYAFETLER

Deluxe Edition‘ı satın alanların fazladan bir “episode” oynayabileceklerinden bahsetmiştik. Spoiler vermeden bu DLC’ye biraz değinelim. Deluxe Edition ile gelen DLC, oyunun hikayesinden bir şey kaybetmeyeceğiniz; ancak oyunu bitirdikten sonra Steph isimli karakterle ilgili daha fazla bilgi edinebileceğiniz, “Steph’s Story (Wavelengths)” bölümünü içeriyor. Oyunun bu kısmı, isminden de anlaşılacağı üzere, tamamen Steph karakteri üzerine kurulu. Outfit Pack DLC’sini satın alanlar, oyunda her bir yeni bölümde açılan dört farklı kıyafete erişebiliyor. Sadece 4 kıyafet için 27 TL; 5 saatlik ek bölüm içinse 80 TL vermek istemeyenler kesinlikle indirimi beklemeliler. Kıyafet paketini çok gerekli görmesem de, ek bölümün oynanabilirliğini yüksek bulduğumu ve indirimde alınmaya değer olduğunu söyleyebilirim.

Summary
Oyunun yapımcıları Life Is Strange: True Colors ile iyi bir iş çıkarmış olsalar da, bu oyun 369 TL gibi bir fiyatlandırmayı ne yazık ki hak etmiyor. Hikayenin işleyişinden memnun kalacak olsanız bile kısa bir oynanışa sahip olması ile hayranların artmış olan hevesini kaçırmıyor da değil. Life Is Strange: True Colors, biraz daha uzun sürecek bir hikayeye sahip olsa ve daha makul bir fiyatla bizleri karşılasaydı, hiç şüphesiz bizleri daha çok sevindirebilirdi. Yine de indirimde alabileceğiniz bir oyun olduğunu söyleyerek bu yazıyı noktalayalım.
Good
  • Sıcak bir atmosferinin olması
  • Oyun içi müziklerinin ve seslendirmelerin doyurucu olması
  • Sinematik bir oynanış tarzı
  • Karakter çeşitliliğinin yeterli olması
  • Ek bölümünün oynanabilir ve merak uyandırıcı olması
  • Duygusal bir hikayeye sahip olması
Bad
  • Kısa bir hikayeye sahip olması
  • Haritanın keşfetmeye açık bir oynanışa izin vermemesi
  • Seçimlerin kısıtlı olması
8.4
İyi
GRAFİK - 9
SES/MÜZİK - 9
HİKAYE/İÇERİK - 7
OYNANABİLİRLİK - 8
ATMOSFER - 9
Written by
Çok gizli bir KGB ajanı olduğumu kimsenin bilmemesi için biyografi kısmına bilgi yazmama kararı aldım.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend