DISTRAINT: DELUXE EDITION İNCELEME [PC]

2015 yapımı olan DISTRAINT: Deluxe Edition bizlere hikayesiyle ne anlatıyor, insanlık mı yoksa paranın efendisi olmak mı? İşte bu soruların cevabını bulmak için sizi incelememle baş başa bırakıyorum.

Zamanında ücretsiz dağıtılmış ve indirimlerde fiyatı 2 TL’ye kadar düşmüş olan Distraint serisini duyan, duymayan ve merak edenler için hazırlanmış bir inceleme! Çok daha fazla kitleye ulaşması gereken, kısa ama içerisinde çok fazla duygu barındıran oyunlar serisinin içine “Distraint”i de eklemeniz için çok neden var.

HİKAYE ÖNEMLİDİR!

Öncelikle oyunun hikayesini anlatmaya kendi düşüncelerim ve görüşlerimle başlamak istiyorum. Belki de bu durum sizin için değişkendir ama, Distraint gibi ders verici hikayeleri olan oyunları oynamak her zaman ders niteliğinde olmuştu diyebiliriz. Uzun zamandır bir oyuna bu kadar kendimi kaptırmamış ve bir oyundan ders çıkarmamıştım. Acıklı hikayesinin etkisinde kalacağınızı temin edebilirim.

Distraint, yapımını tek bir kişinin (Jesse Makkonen) üstlendiği 2D formatında, piksel bir korku/macera oyunudur. Oyunun açıklamasında da yazdığı gibi Price isimli hırslı bir genç adamı oynuyorsunuz. Haciz memuru olarak çalıştığı şirkette iyi yerlere gelmek isteyen Price, insanlığından ödün vermek zorunda kalışından memnun değildir. Price bunu ilk olarak gidecek başka bir yeri olmayan, beş parasız oluşu yüzünden kirasını ödeyememiş olan bayan Goodwin’i evinden çıkarırken anlamıştır. Dul ve beş parasız olan bayan Goodwin, Price tarafından evinden çıkarıldıktan sonra bir bakımevinde kalmak zorundadır. Daha sonrasında Price, işi gereği başka insanları da evlerinden çıkartmaya devam etmiş fakat bu süreçte bayan Goodwin’den gelen telefonlarla vicdanı gittikçe daha çok sızlamıştır. Price’ın önünde iki yol vardı, ya insanlığından ödün verip işinde iyi yerlere yükselecekti ya da vicdanının sesini dinleyip onu kör eden hırsından arınacak, vicdanını ve insanlığını satmayacaktı. Ayrıca bilmeniz gerekir ki Distraint’in, size seçim şansı vermeyen, oyunun sonunu değiştiremediğiniz bir hikayesi var. Yani tek bir sona sahip.

NASIL GÖRÜNÜYOR? NASIL KONTROL EDİLİR?

Oyunun karakter tasarımları mükemmel değil, iç mekan tasarımları mükemmel değil ve grafik olarak övülecek bir tarafı yok ama kendine has görsel tasarımlara sahip olması grafiklerini de ilgi çekici kılmış. Zaten bu tür oyunlarda oyunun grafiklerinden çok hikayesine bakmak gerekiyor. Genel olarak bakmak gerekirse oyunun sahip olduğu grafikler piksel bir oyunun sahip olabileceği grafiklerden ne aşağıda ne de yukarıda diyebiliriz. Oynanış konusunda ise hiçbir numarası yok. 2D bir oyun olduğu için sadece sağa ve sola hareket edebiliyor ve belli başlı eşyalarla etkileşime geçebiliyorsunuz.

Türkçe dil seçeneği sunan Distraint, benim fikrimce bir piksel oyundan ne bekleniyorsa hepsini karşılayabilmiş. 2 saatlik bir oynanışı olmasına rağmen doyurucu bir hikaye ve oynanış sunuyor. Ara sıra patlak veren kara mizahı ve hayata dair anlam dolu mesajları ile oyuncunun ilgisini çekiyor. Undertale ve To the Moon tarzı bir oyun diyebiliriz. Önceden bu iki oyunu oynamış olanlara özellikle bu oyunu da oynamalarını öneririm.

Summary
Grafiklerinden çok hikayesiyle öne çıkan ve ders niteliğinde bir hikayeye sahip olan, nispeten "duygusal" diyebileceğimiz oyunları seviyorsanız Distraint'i mutlaka oynamalısınız.
Good
  • Derin bir hikayeye sahip olması
  • Doyurucu bir oynanış sunması
  • Arka plan müziklerinin yeterliliği
  • Özgün grafikler
Bad
  • Oyun içindeki bulmacaların oyunun akıcılığını azaltması
7.8
Güzel
GRAFİK - 7
SES/MÜZİK - 8
HİKAYE/İÇERİK - 9
OYNANABİLİRLİK - 8
ATMOSFER - 7
Written by
Çok gizli bir KGB ajanı olduğumu kimsenin bilmemesi için biyografi kısmına bilgi yazmama kararı aldım.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend