DISTRAINT 2 İNCELEMESİ [PC]

DISTRAINT: Deluxe Edition'in ikinci oyunu olan DISTRAINT 2, oyunculara ne anlatıyor?

Bu yazı DISTRAINT: Deluxe Edition oyunundan spoilerlar içermektedir lütfen bunun bilincinde olarak okuyunuz. DISTRAINT: Deluxe Edition için yazdığım incelemeye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

SON PİŞMANLIK

Bazen iç sesimizi dinlemediğimiz ve gözümüzü eşyalarla, ünvanlarla kör ettiğimiz zamanlar olmuştur. Bunlardan pişmanlık duyduğumuz zaman ise yapabileceğimiz bir şey kalmamıştır. Kendimizi affetmek için nereden başlamalıyız? Yenmemiz gereken şeyler içimizde mi saklıdır yoksa etrafımızdaki insanlarda mı? İşte Distraint 2’nin bize anlatmak istediği tam olarak bu. Kendimizi affetmek.

Birinci oyunun sonunda, Bayan Goodwin’in ölümünden sonra yaşadığı pişmanlığın ağır gelmesiyle intiharın eşiğine gelen Price, elindeki tüfeğin tetiğini çekmek için hazırlanıyordu. Tetiği çektiğini sandığımız Price, aslında o tetiği hiç çekmemiş. Peki buradan sonrasında neler oluyor?

UMUT, HIRS VE ACI

Birinci oyundan kesitler izledikten sonra Price ile “Somewhere Beyond” isminde Karanlık ve bilinmeyen bir yerde uyanıyor ve Umut, Hırs ve Acı isimli, aslında Price’ın içindeki duyguların ve yaşadıklarının birer sembolü olan karakterler ile tanışmaya başlıyoruz. Birinci oyundaki yerleri gezdiğimiz bir çeşit kabusun içinde puzzle çözerek ve sürekli olarak Price’ın çocukluğuna ve travmalarına dair flashbacklere tanıklık ederek devam ediyoruz. Oyunun hikayesi, Price’ı daha iyi anlamamız ve onun hayatına devam edebilmesi için kendisinde güç bulabilmesine tanık olmamızı amaçlamış.

KISASA KISAS

Yapımcı, birinci oyuna kıyasla, Distraint 2’de çıtaları olduğundan yukarı taşımayı hedeflemiş. Birinci oyundaki o “creep” ve boğucu grafikler, yerini daha “smooth” grafiklere bırakmış. Sahne geçişleri ve sinematikler için ufak değişiklikler yapılmış. Oynanış açısından ise koşma, eşya envanteri gibi yenilikler gelmiş. Hikaye açısından daha iç açan bir gidişata ve tatmin eden mutlu bir sona sahip. Birinci oyundaki o karanlık hikayenin devamını acı tatlı bir hüzünle sonlandırmışlar. Sadece sonu için bile oynanabilir.

Distraint 2, birinci oyunundaki jestini koruyup bu oyununda da Türkçe dil desteği sağlamış. Yaklaşık olarak 2.5 saatlik bir hikaye ile daha uzun bir oynanış sunuyor. Fakat hala “çerezlik oyunlar” kategorisinin içinde. Ama bu tabi ki olumsuz bir durum değil aksine hikaye olarak anlamlı bir ders verebilecek niteliğe sahip ender bir oyundur.

Summary
Distraint serisinin birinci oyununu oynamış veya oynamamış olmanız fark etmeksizin Price'ın kendini affetme serüvenine tanıklık etmek istiyorsanız, bolca ders ve pişmanlık içeren Distraint 2'yi oynamanızı tavsiye ederim!
Good
  • Geliştirilmiş grafiklerinin olması
  • Daha uzun bir oynanış süresi
  • Tatmin edici ve hüzünlü bir hikaye
Bad
  • Oyunun içindeki bazı bulmacaların akıcılığı azaltması
8
İyi
GRAFİK - 8
SES/MÜZİK - 8
HİKAYE/İÇERİK - 9
OYNANABİLİRLİK - 8
ATMOSFER - 7
Written by
Çok gizli bir KGB ajanı olduğumu kimsenin bilmemesi için biyografi kısmına bilgi yazmama kararı aldım.

Have your say!

0 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend