GERÇEK GİBİ SANAL KARAKTER YARATMA

Metaverse terimi, son aylarımızda sıkça duyduğumuz evrensel sanal dünya yaratma niteliği taşıyan önemli bir atılım gibi görünen ama gelişim sürecinin tahminlerimizce uzun olacağı bir proje. Bu projeyi yaratma fikri Facebook’un kurucusu Mark’tan gelse de o evreni destekleyecek güzel teknolojiler metaverse ile aynı oranda hayatımıza girecekmiş gibi geliyor; o teknolojilerden birisi sanal karakter yaratma “makinesi”.

Her yılın ilk aylarında gerçekleşen teknoloji fuarı CES, bu yılda dikkatleri üzerinde toplamayı başardı. Tarımdan, mobil teknolojilere, otomobillerden gıda sektörüne kadar teknolojiyi ön plana çıkartmasını bilen fuarda, oyuncuları önemli ölçüde etkileyen güzel bir tanıtım dikkatimizi çekti.

“Oyunlarda karakterimizin dış görünüşü artık tamamen bize benzeyecek” demek isterdim ama maalesef daha o safhaya zaman var. -Şimdilik Metaverse için hazırlansa da- haber girişinde bahsettiğimiz, dikkatimizi çeken teknolojik alet şu anda oyunlarımızdaki karakterlerimizi etkilemese de ilerde etkileyebileceğini düşünmekteyiz. Aşağıda sizinle paylaştığımız Tweet’te yer alan videoda da göreceğiniz üzere dönen bir platforumun üzerinde 1-2 dakika durup giysilerimizin ve vücudumuzun her bir noktasını sanal dünyaya aktarabiliyoruz. Bu bizi heyecanlandıran önemli bir atılım olsa da az önce bahsettiğimiz gibi oynayacağımız oyunların karakterleri için daha zaman var (tabi böyle bir şey uygularlarsa oyunlar için).

Written by
Her şeyin farklı olduğu bir dünya da yaşamak isteyen biri...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend