FİLM DÜNYASININ EFSANEVİ SİLAHLARI

İzlediğimiz filmlerde bazen akıllarda kalan bazen de “keşke bende de olsa” dedirten ikonik silahlar vardır. Bu silahlar aklımızın bir köşesinde yer edindiği kadar sinema sektöründe de belirli bir yer edinmiş durumdadır. Bazıları saçma, bazıları çok güçlü bazıları ise yüksek hayal gücü gerektirecek özelliklere ve görünüşlere sahip olan bu silahların bir çoğu öyle önemli olmuştur ki, bizlere sanki bir yerde filmin sadece bahsi geçen silahlar için yazılmış olduğunu düşündürebilirler. Listedeki silahların, filmleri için neredeyse yapı taşı haline gelmiş olduklarını inkar edemeyiz.

Oyun dünyasının efsanevi silahlarını da buradan görüntüleyebilirsiniz.

LIGHTSABER – STAR WARS

Star Wars evrenindeki en temel silahlardan biri olan Lightsaber’ın yapımı beş bileşenden oluşur ve yapımındaki en önemli ve son parça aynı zamanda Lightsaber’a rengini de veren “kyber” kristalidir. Jedilar belirli bir yaşa geldiklerinde Frozen Cave’den ışın kılıçlarının yapımında kullanılacak olan kyber kristalini almaları için Ilum gezegenine götürülürler. Bu mağaradaki kristallerin rengi, Jedilarin güçle aralarındaki bağa göre şekillenir. Yapımı kolay olmayan Lightsaber’a sahip olmak isteyen genç bir Padawan, beş bileşeni bir araya getirebilmek için eğitimini bir yere kadar tamamlamak zorundadır. Işın kılıçları havalı olduğu kadar, çıkardığı ikonik ışın kılıcı sesiyle beraber akıllarda yer edinmiştir.

LIGHTSABER RENKLERİ

Mavi – Adalet ve Koruma: Genellikle Jedi Guardians veya Order’ı korumak isteyenlerin kullandığı Lightsaber. Mavi Lightsaber kullanan Jediler, Jedi dövüş sanatından en yüksek eğitimleri almış kişilerdir. (Mavi Lightsaber kullanan karakterler: Anakin Skywalker, Luke Skywalker, Obi-Wan Kenobi.)

Yeşil – Güç Aracılığıyla Barışı Sağlama: Yeşil Lightsaber’ı kullanan Jedilerın, güç ile aralarında sağlam bir bağ vardır. (Yeşil Lightsaber kullanan karakterler: Qui-gon Jinn, Master Yoda.)

Kırmızı – Kötülük ve Güç: Jediler tarafından kullanılmayan bu Lightsaber renginin asıl kullanıcıları Dark Side’a aittir. (Kırmızı Lightsaber kullanan karakterler: Darth Sidious, Darth Vader, Darth Maul, Lord Tyranus ve Kylo Ren.)

Mor – Belirsizlik, Aydınlık ve Karanlık Gücün Karışımı: Mor Lightsaber, pek fazla görünmeyen bir kyber kristali renginden meydana gelmektedir. Mor ışın kılıcı renginin altında yatan detaylar, Jedilerin kullandığı ışın kılıcı rengi ile Dark Side’ın kullandığı rengin yani mavi ve kırmızı rengin bir araya gelmesiyle oluşuyor olmasıdır. Bu nedenle mor ışın kılıcını kullanan kişiler, genellikle gücün hem aydınlık hem de karanlık tarafıyla bir yakınlık içerisindedir. (Mor Lightsaber kullanan karakterler: Jedi Master Mace Windu.)

Sarı – Güç, Entrika ve Arayış: En nadir Lightsaberlardan biridir. Ana hedefi Dark Side’ı yok etmek olan uzman casus Jediler tarafından kullanılır. (Sarı Lightsaber kullanan karakterler: Yarael Poof, Plo Koon.)

Beyaz – Sakinlik, İtaat ve Hizmet: Kyber kristalinin orijinal ve berrak versiyonu olduğu söylenir. Sakinliklerini koruyan ve yaşayan güce odaklanmış karakterlerin kullandığı ışın kılıcı. (Beyaz Lightsaber kullanan karakterler: Tera Sinube.)

Siyah – Kendini Beğenmiş: Türünün bilinen tek türüdür. Mandaloryalı Tarre Vizla tarafından yaratılmıştır. Bu ışın kılıcının formu diğer ışın kılıçlarının görünüşlerinin aksine geleneksel bıçaklara benzer. Siyah ışın kılıcı, diğer ışın kılıçlarını kendine çekebilme yeteneğine sahiptir. (Siyah Lightsaber kullanan karakterler: Pre Vizsla.)

WAND – HARRY POTTER

Harry Potter serilerinde ana silah olarak kullanılan büyücü asaları, bir cadı veya büyücünün sihrini kullandığı nesne olarak geçer. Özünde büyülü bir madde bulunduran bu asalar, tahtadan yapılmıştır. Yapımında tek boynuzlu at kılı ve anka tüyü gibi bileşenler bulunan bu sihirli asalar birçok farklı çeşit ahşaptan yapılmakta olup, uzunlukları değişmektedir. Harry Potter evrenindeki en güçlü asa, The Elder Wand’dır ve hepimizin sevdiği Profesör Albus Dumbledore’a aittir.

MASK – THE MASK

Stanley Ipkiss’in hayatı, kız arkadaşına hediye etmek için satın aldığı maskeden, maskeyi takmasına dair fısıltılar duymaya başlamasıyla tamamen değişir. Stanley maskeden kurtulmak istese de en sonunda maskeyi takar ve maskeyi taktığı gibi süper insan formuna bürünür. Maskeyi takan kişi büyük, yeşil ve kel bir kafayla beraber büyük dişler, büyük gözler, kulaklar ve kaşlara sahip olur. Takan kişi ayrıca tehlikeli derecede şiddete meyilli hale gelir. Maske, Afrika kökenli, bilinmeyen bir kabile tarafından yaratılmıştır.

ONE RING – THE LORD OF THE RINGS

One Ring, Orta Dünya’da şimdiye kadar yaratılmış en güçlü nesnelerden birisi olarak geçer. Orodruin ateşinde, Karanlık Lord Sauron tarafından, Orta Dünya’yı ele geçirme planının bir parçası olarak yaratılmıştır. One Ring, 3 tane elflere, 7 tane cücelere ve 9 tane insanlara verilen bütün yüzükleri kontrol edebilme gücüne sahiptir ve üzerinde bu söz yazmaktadır:

Hepsine hükmedecek bir yüzük, hepsini o bulacak, hepsini bir araya getirip karanlıkta birbirine bağlayacak.

FATHER CHRISTMAS GIFTS – NARNIA

Narnia’yı izlerken Father Christmas’tan hediye almayı dilememiş çocuk yoktur. Father Christmas yani Noel Baba, Noel’den önceki gece Narnia’daki iyi yaratıklara hediyeler dağıtan bir yan karakterdir. Father Christmas’ın, üç kardeşe kendilerini korumaları için vermiş olduğu hediye eşyalar ve silahlar sırasıyla;
Lucy – Şifa İksiri ve Hançer: Çok ihtiyaç duyduğunda kendisini savunması için verilmiş bir hançer ve bir damlasının bütün yaraları iyileştirebilme gücü olan bir iksir.
Susan – Ok, Yay ve Boynuz: Kendisini koruması için kullanabileceği bir yay ve acil durumlarda yardım çağırmak için kullanacağı sihirli, içi boş, fildişi bir hayvan boynuzu.
Peter – Rhindon Kılıcı ve Kalkan: Rhindon kılıcının kabzası altın bir aslan başı şeklindedir ve Peter’ın kullanabilmesi için mükemmel ağırlık ve boyuttadır. Kılıcın her iki tarafına bu sözler kazınmış haldedir:

Aslan dişlerini gösterdiğinde, kış ölümle tanışacak. Tekrar bahara kavuşacağız, o yelesini salladığında.

HATTORI HANZO KATANA SWORD – KILL BILL

Gelmiş gelmiş en güçlü samuray kılıcı olarak anılan Beatrix’in katanası, katanalarının kalitesiyle bilinen Hattori Hanzō tarafından dövülmüştür. Hattori Hanzō, Beatrix’e katanasını vermek için küçük bir seremoni düzenlemiş ve katanayı Beatrix’e sunarken bu katananın yapmış olduğu en iyi kılıç olduğunu belirtmiştir. Kabul edin, yoluna çıkanları katanasıyla deşen bir karakteri konu alacak bir filmi izlemenin bu kadar rahatlatıcı olabileceğini düşünmemiştiniz. Tabii ki bunda bu ikonik kılıcın ve Quentin Tarantino’nun da katkısı var.

ARC GUN – DISTRICT 9

Bir diğer adı “Mulcher” olan ARC silahı, elektrik akımı işleyen, sadece uzaylıların ellerinin temasıyla kullanılabilen bir uzaylı silahıdır. Hükumet, uzaylıların dünyayla kesişen ziyaretlerinde insanların da eline geçmiş olan bu silahı kullanabilmek için uzaylılara ihtiyaç olduğunu anlamakta gecikmemişti. Bir çeşit uzaylı kimyasalıyla temasından sonra elleri uzaylı ellerine dönüşen Wikus Van De Merwe, bu silahı kullanabilen tek insandır.

PROTON PACK – GHOSTBUSTERS

Proton Pack, Ghostbusters serilerinde gördüğümüz, hayaletleri yakalamak ve tuzağa düşürmek için kullanılan kurgusal bir enerji tabanlı hayalet yakalama cihazıdır. Hayalet avcıları bu cihazı bir çanta gibi sırtlarında taşırlar.

GOLDEN GUN – JAMES BOND

Golden Gun, suikastçı Francisco Scaramanga’nın gücünün, acımasızlığının ve otoritesinin sembolü olan ikonik bir silahtır. Bu silah, görünüşte zararsız olan dört altın nesneden bir araya getirilmiştir: Bir kalem, bir çakmak, bir sigara tabakası ve bir kol düğmesi. Tek atışlı, 45 kalibre bir tabancadır.

NOISY CRICKET – MEN IN BLACK

Ateş edildiğinde tıpkı cırcırböceği gibi bir ses çıkaran bu silahın ismini nereden aldığını düşünmemize bile gerek yok. Noisy Cricket, Men in Black filmlerinde izlediğimiz, minik boyuna karşın şaşırtıcı bir güce sahip, küçük, avuç içi boyutunda bir ateşli silahtır. Silahı ateşleyen kişi silahın geri tepme gücüyle birlikte gerisingeri yere yığılabilir. Avuç içi kadar boyutu olan bu silah ne kadar güçlü bir şekilde geri tepebilirdi ki? Görünüşe göre, koca koca ajanları uçurabilecek kadar.

MJOLNIR – THOR

Bu çekici kim tutarsa, eğer layıksa, Thor’un gücüne sahip olacaktır.

Bazılarımızın mitolojiden aşina olduğu, bazılarımızın çizgi romanlarını sevdiği Thor karakterinin sinemaya uyarlanmasıyla buluştuğumuz o çok güçlü Mjolnir’i bilmeyen muhtemelen yoktur. Bu çekiç, güçlü bir Asgard metali olan Uru metalinin külçesinden yapılmış, Eitri ve Nidavellir Cüceleri tarafından ölmekte olan bir yıldızın kalbinde dövülmüş ve Odin tarafından üzerine büyü yerleştirilmiştir. Bu yüzden bu büyülü çekici sadece layık kişiler kaldırabilir.

STORMBREAKER – INFINITY WAR

Mjolnir’in yok edilmesinden sonra başka bir silaha ihtiyacı olan Thor, bir Nidavellir cücesinden yardım alır ve bunun sonucunda ortaya Infinity War filminde ağzımızın sularını akıtan Stormbreaker çıkar. Stormbreaker ve Mjolnir çok benzer özelliklere ve güçlere sahip olsalar da; Stormbreaker, Thor’un kullandığı en güçlü silahtır. Bunun bariz nedenleri Stormbreaker silahının daha büyük olması ve balta formuyla çekiçten daha tehlikeli oluşudur.

EYE OF AGAMOTTO – DR. STRANGE

Eye of Agamotto, Agamotto tarafından yaratılan büyülü bir tılsımdır ve zaman taşını kullanmak, muhafaza etmek için bir araçtır. Dr. Strange, bu tılsım sayesinde zaman akışını manipüle edebilmiştir.

INFINITY GAUNTLET – INFINITY WAR

Bir zamanların meşhur eldiveni Infinity Gauntlet’in kullanımını sinematik evrende ilk olarak Infinity War filminde görmüştük. Infinity Gauntlet, Mjolnir ile aynı metalden yani Uru’dan yapılmıştır ve altı sonsuzluk taşının güçlerini yönetebilmek için tasarlanmıştır. Altı sonsuzluk taşını birden ele geçirmeyi başaran ve sonsuzluk eldivenini kullanabilen kişi, olağanüstü güçlere erişir. Gelmiş geçmiş en güçlü silahlardan birisidir.

Written by
Çok gizli bir KGB ajanı olduğumu kimsenin bilmemesi için biyografi kısmına bilgi yazmama kararı aldım.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.

Send this to a friend